Sammen om naturpleje, biodiversitet og naturoplevelser

Sammen om naturpleje, biodiversitet og naturoplevelser

Mange borgere giver udtryk for, at de ønsker at engagere sig i den nære bynatur. Det være sig den lokale park eller en grøn plet i nabolaget, der trænger til et løft til glæde for planter, dyr og mennesker.  Vi ønsker derfor at samle lokale naturentusiaster i naturplejelaug, der skal være med til at passe bydelens parker og offentlige arealer. Når en gruppe borgere går sammen om at pleje et grønt område for at øge naturkvaliteten, har det samtidig stor effekt for de deltagendes fysiske sundhed og mentale velbefindende.

Se alle

Sidste tre nyheder om dette emne

nyhed

Bydelsmøde 2025 og valg til lokaludvalg

Onsdag d. 26. november er du inviteret til bydelsmøde (repræsentantskabsmøde) hos Brønshøj-Husum Lokaludvalg. På aftenen er du med til at evaluere arbejdet med vores bydelsplan og så kan du høre om, hvordan du stiller op til lokaludvalget.
Read more
nyhed

Kadaverplads, rovfuglepæle og paddehul

Teknik- og Miljøforvaltningen vil gøre mere for Utterslev Moses rovfugle og padder og foreslår at etablere en kadaverplads, opsætte pæle i søerne samt anlægge et nyt paddehul ved Kirkemosen. Forslaget er sendt i høring hos lokaludvalget, Deadline: 15.sept
Read more