Flere unge til stemmeboksen
Lokaludvalget har indgået et samarbejde med Den boligsociale helhedsplan FÆLLES OM Husum-Tingbjerg med det formål at få flere unge fra Husum og Tingbjerg, til at stemme ved kommunalvalget den 18. november. Alt for få unge stemmer i Tingbjerg og Husum. Ved kommunalvalget i 2021 lå stemmeprocenten helt i bund – og udviklingen ser ud til at gå den forkerte vej. Mange unge mangler demokratisk selvtillid, og flere vokser op i hjem uden tradition for at stemme. De føler sig overset og har lav tillid til politikere.
Det vil lokaludvalget gerne være med til at ændre og har derfor bidraget økonomisk til projektet "Valget er vores - flere unge til stemmeboksen", som FÆLLES OM Husum-Tingbjerg og Mellemfolkeligt Samvirke står for.
Gennem projektet er unge fra Husum og Tingbjerg i gang med at rulle en lokal indsats ud, der skal minde jævnaldrende om, at deres stemme betyder noget. De unge valgambassadører rykker ud og møder andre unge i øjenhøjde på underholdende måder. Blandt andet gennemfører de to mobiliseringsworkshops, hvor frivillige beboere kan deltage og blive klædt på til at ’lave larm’ for valget. Det er også de unge valgambassadører, der arrangerer "Tingbjerg Taler" den 12. november – et utraditionelt valgevent, for alle, men tilrettelagt af unge, der vil gøre demokratiet nærværende, sjovt og meningsfuldt.
På selve valgdagen den 18. november er der valgfejring, hvor de unge mødes og stemmer sammen og følger valget live på storskærm.
Tingbjerg Taler - et anderledes valgevent
Unge valgambassadører inviterer til valgdebat i Tingbjerg. Journalist Aburna Mohanathas er moderator.
Tid
12. november kl. 17.30-20.00
Sted
Tingbjerg Bibliotek\Kulturhus
Program
17.30: Velkomst
18.00: Holdningsøvelse og debat
19.30: Spis og snak med en politiker
20.00: Tak for i dag
Følg projektet på sociale medier
Vil du følge med i de unge valgambassadørers arbejde, kan du følge den boligsociale helhedsplan FÆLLES OM Husum-Tingbjerg på Facebook og Instagram.