Spændende fugle for børn og unge

Tag med på fugletur i mosen i børne- og ungehøjde. Vi går på opdagelse efter sensommerens fugle, lærer at bruge kikkert og lytte efter fuglestemmer – og ser, hvilke arter vi kan finde på vandet, i rørskoven og på himlen.

Tag med Nikolaj Noel Christensen på en fugletur i børne- og ungehøjde, hvor vi går på opdagelse efter mosens spændende fugle i sensommeren. I august kan der både være unge fugle fra sommerens ynglesæson og de første tegn på efterårstræk, så vi holder øje med fugle på vandet, i rørskoven, i buskene og over himlen.

Vi lærer, hvordan man bruger kikkert, lytter efter fuglestemmer og kigger efter farver, former og bevægelser, der kan afsløre, hvilken fugl man har fundet. Måske ser vi grågæs, ænder, lappedykkere, måger, småfugle i krattet – eller en rovfugl, der glider forbi over mosen. Turen er for større børn og unge, der er nysgerrige på fugle, uanset om man er helt ny eller allerede har prøvet at kigge efter fugle før. Forældre er også velkomne. Husk gerne kikkert, hvis du har en.

________________________________________________________________________________
Turene er finansieret af Friluftsrådet og Brønshøj-Husum Lokaludvalgs Bydelspulje
Turene er arrangeret i et samarbejde mellem foreningen Utterslev Moses Venner og Brønshøj-Husum Lokaludvalg

Kontakt

Piratlegepladsen, udfor Pilesvinget 5

2700 Brønshøj
Del med