Brønshøj-Husum Lokaludvalg søger visioner for mere byliv og bedre byrum i vores storbyforstad.
Kom og vær med til at workshoppe og påvirke bydelens udvikling.

En spændende workshop om vores bydel, med foredrag, udflugter, idéarbejde og dejlig mad på Bellahøj Skole d. 10-12 marts.

København er hovedstad, middelalderby og turistby men indenfor kommunegrænserne findes også forstadens stille bylandskab. Børnefamilierne strømmer til københavns forstæder og glædes over lyset, luften og nærheden til centrum. Trods populariteten kan man spørge, hvorfor der endnu i det 21. århundrede er behov for en saltvandsindsprøjtning, som beriger byliv og udnytter byrummene bedre?

Workshop
Du får mulighed for at deltage i en åben tegnestue-workshop og blive en del af en workshop med en blanding af bydelens borgere og forskellige fagligheder indenfor byplanlægning. Du vil få udfordringen at løse vores bydels vigtige pro-blemstillinger og bidrage med idéer til, hvordan man skaber en bydel med bedre byrum og mere byliv.
Program
Torsdag kl. 18-21 Buffet og fordrag af bla. Camilla Van Deurs fra Gehl Architects
Fredag kl. 9-19 Bustur i bydelen, workshop og middag
Lørdag kl. 9-13 Morgenmad og workshop, åben tegnestue og præsentation

Se mere om workshop og åben tegnestue “Berig din forstad”.